Bisiklet, özellikle gelişmiş ülkelerde bir ulaşım aracı olarak kullanılan ve kendine ait yolları olan birşey olmasına rağmen yakın zamana kadar ülkemizde yalnızca çocukların kullandığı bir araçtı. Ancak son yıllarda hem spor yapmak hem trafikten kurtulmak hem de şehir hayatından kaçmak için kullanılan bir araç haline geldi. Siz de bisiklet binmeye başlamak ya da geri dönmek istiyorsanız ilk aklınıza gelen soru nasıl bir bisiklet seçmeniz gerektiği olacaktır. Biz uzun zamandır bisiklet kullanıyoruz ve farklı bisiklet çeşitlerine de sahibiz, tecrübelerimize dayanarak hazırladığımız bu yazıyı okuduktan sonra bisiklet seçiminizi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Biz bisikletle şehirler arası turlar yapmıyoruz o yüzden tur bisikletine ihtiyaç duymuyoruz. İstanbul’da şehir içerisindeki rotalarımızda yol bisikletini; Belgrad Ormanı, Çatalca ve benzeri rotalarda dağ bisikletini tercih ediyoruz. Bir de yurt içi tatillerinde eğer arabayla gidiyorsak ve gideceğimiz yer bisikletle gezmeye uygunsa dağ bisikletlerimizi yanımızda götürüyoruz.

Eğer bisiklete yeni başlayacaksanız ya da çocukluktan beri kullanmayıp şimdi geri dönmeyi düşünüyorsanız, tercih edebileceğiniz 2 bisiklet türü var; şehir bisikleti ya da dağ bisikleti. Yalnızca şehir içinde kısa mesafe ulaşımlar için hep asfalt üzerinde kullanacağım diyorsanız almanız gereken bisiklet şehir bisikleti ya da katlanır bisiklet olacaktır. Genellikle şehir içinde kısa mesafe kullanmayı düşünüyorum ancak kullanacağım yerde her yer asfalt değil toprak yollar da var diyorsanız, yalnızca önde amortisörü bulunan bir dağ bisikleti ihtiyacınızı karşılar. “İyi de ben şehirler arası turlar yapmak istiyorum.” ya da “Ağır arazi koşullarında kullanmayı düşünüyorum yani kısacası ulaşımdan ziyade bisikleti bir spor olarak devam ettirmek istiyorum.” diyorsanız öncelikle çok iyi yapıyorsunuz çünkü bisiklet en güzel sporlardan bir tanesi. Ama biz direk yol bisikleti, tur bisikleti ve benzeri ileri seviye bisikletler yerine önde amortisörü olan bir dağ bisikletini tavsiye ediyoruz. Neden derseniz? Bir an gaza gelmiş olabilirsiniz ama işler hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. Spor salonları en büyük karını bir anlık gazla gelip kayıt olduktan sonra en fazla bir ay devam edenlerden kazanmıyor mu? :) Binlerce lira verip yol bisikleti aldıktan sonra çeşitli nedenlerle kullanmayıp bir kenara atarsanız üzülebilirsiniz. Bunun yerine çok daha uygun fiyata bir dağ bisikleti alırsanız ileride devam etmeyip kırk yılda bir kullansanız bile verdiğiniz para bir kayıp olmaz. Ayrıca bahsettiğimiz gibi bir dağ bisikleti alırsanız bunu hem asfaltta hem de orta arazi koşullarında kullanabilirsiniz. Eğer arazide kullanmak hoşunuza giderse ileride sağlam süspansiyonlara sahip bir dağ bisikleti alırsınız, arazi yerine asfaltı severseniz de bir yol bisikleti tercih edersiniz. Hatta bizim gibi önce dağ bisikleti sonra da yol bisikleti alırsınız ve asfalt rotalara çıkacaksanız yol bisikletinizle, araziye çıkacaksanız da dağ bisikletinizle çıkarsınız.

Belgrad Ormanları

Bisiklete başlarken ya da uzun süre sonra geri dönerken yapılan en büyük hatalardan biri de arka amortisörü olan bir bisiklet almaktır. Evet, göze hoş gelebiliyor ama pek bir işe yaradığını söyleyemeyiz. Üstüne üstlük bisikleti ağırlaştıracağından daha fazla efor harcamanıza sebep olacaktır. Yani faydadan çok zararı var diyebiliriz. Hafif ve orta arazi koşulları için ön amortisör gayet yeterli, ağır arazi koşulları için de ihtiyacınız olan şey bir arka amortisör değil komple süspansiyon sistemine sahip bir dağ bisikletidir. Bu tür bisikletleri alışveriş merkezlerindeki mağazalarda bulmanız pek mümkün değildir ve fiyatları da oldukça yüksektir.

Trafikteyken yanınızdan yol bisikleti ile vızır vızır geçen bisikletçilere özenmeniz konusunda size hak veriyoruz. Ancak bu şekilde bisiklet kullanmanın bilmeyen birisi için tahmin edebileceğinizden çok daha tehlikeli olabileceğini aklınızdan kesinlikle çıkartmayın. Umarım tavsiyelerimizi dinlersiniz ve verdiğimiz bilgiler bisiklet binmeye başlamak için yeterli olur.

Bisiklet Orman