Yunan Adaları Turları

Yunan Adalarına Nasıl Gidilir?

Rodos Limanı
Rodos Limanı

Yunan adalarına nasıl gidilir sorusuna cevap vermeden önce bu adalar hakkında biraz bilgi vermek daha doğru olacaktır. Bu bilgiler sayesinde ister kendi planlamanızla isterseniz de Yunan adaları turları ile bu güzel yerleri gezebilirsiniz.

Yunan Adaları Hakkında

Yunanistan ülkesinin en önemli özelliklerinden birisi adacık ve pek çok adalardan oluşmasıdır.  Bunun yanında ada kültürü Yunanistan’ın toplumunda önemli bir yere sahiptir. Yunan adalarında kamp yapılmasında bir sakınca görülmemektedir. Ziyaretçilerin ormanlık alanlara zarar verip vermediğini kontrol etmek amacıyla devriye bulunmaktadır. Neredeyse tüm yunan adaları Avrupa Birliği standartlarınca deniz temizliliği en yüksek olan mavi bayrakla ödüllendirilmiştir. İki antik medeniyet olan Kikladik ve Mineon uygarlığının ortaya çıktığı yerde yunan adaları oluşmaktadır. Bundan dolayı adalar doğası, denizi ve temiz havasıyla dikkat çekmesinin yanı sıra antik yapıları ve tarihiyle de ilgi çekmektedir. Ayrıca bölge de pek çok farklı müzeler bulunmaktadır. Bembeyaz kumsalları ve temiz deniziyle sizi büyüleyeceğine eminiz. Şnorkel ve deniz gözlüklerinizi alıp bu güzel denizin tadını çıkarın.

Yunan Ada Grupları

Yunan adaları Ege denizinde bulunmaktadır. 7 grup altında toplanan adaların isimleri; Girit, Oniki ada, Eyia, Kiklades, Argosaronik, Güneydoğu Ege adaları ve Sporades’dir. Oniki ada Yunan adaları grubunda yer almaktadır. Bunların isimleri  Astipalea (İstanbulya), Kalimnos (Kilimli ve Kelemez), Kasos (Kaşot; Çoban Adası), Kastelorizo (Meis; Kızılhisar), Karpathos (Kerpe),  Kos (İstanköy), Lipsi, Nisiros (İncirli), Patmos (Batnaz), Rodos, Leros(İleriye), Simi (Sömbeki), Tilos (İlyaki) ve Halki adasıdır. Güneydoğu Ege adaları da kendi aralarında ayrılmaktadır. Adaların isimler; Aya Efstratios, İnuse ,Thasos, İkaria, Limnos, Samas, Lesvos (Midilli), Samotrakya, Psara ve Hios adalarından oluşmaktadır. Evia adası aslında Skiros ve Eyia adalarından meydana gelmektedir. Girit Yunanistan’da bulunan büyük bir adadır. Giritten sonra en büyük ada Evia’dır. Evia adası Yunanistan karasına oldukça yakın bir yerdedir. Bir diğer önemli ada Argosaronik adasıdır. Angistri, Eyina (Aegena), Poros, Salamina, Methana, Speçes (Spetses), ve Hidra adalarından oluşmaktadır. Girit Yunanistan’ın en büyük adasıdır. Toplamda 4 kentten oluşmaktadır. Bunlar Resmo, Hanya, Lasithi ve Kandiye’dir. Ayrıca Elafonisi, Gayduronisi ve Gavdos da Girit’te bulunmaktadır. Yunan adaları turu her yıl pek çok turist tarafından tercih edilmektedir. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve her yeri görmek isterseniz, gezilecek yerler çok fazla olduğu için rehber eşliğinde seyahat edilmesi daha mantıklıdır. Ancak vakit varsa ve gittiğiniz yerlerde daha çok yerek halkla kaynaşmak ve ada hayatını daha yakından yaşamak isterseniz bizim yaptığımız gibi kendi programınızı uygulayabilirsiniz. Rodos Adası gezi notlarımıza gözatmak size güzel bir fikir verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yurtdışı Lounge Kullanımı

    Yurtdışı Lounge Kullanımı

    toprak chamarel mauritius

    Mauritius Nerede?