Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Kendi deneyimlerimize göre sıraladığımız Türkiye’nin kayak merkezleri

Davraz Bubble

Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte gözlerimiz snow-forecast’te, kar yağışlarını ve kayak merkezlerindeki hava sıcaklıklarını takip etmeye başladık. Türkiye’de kayak sezonu Aralık ortası gibi açılsa da bizim için asıl sezon yılbaşından sonra başlıyor. Çünkü öncesinde çoğu zaman kar yeterli olmuyor ve açıkçası keyif de vermiyor. Bizim takibimiz de havalar soğuyunca başlıyor, tabii ki bu takip ve bekleyiş yılbaşı yaklaştıkça daha da heyecanlı bir hal alıyor. Yılbaşından sonra kar seviyesinin yeterli olup olmayacağını ve bu sezon hangi kayak merkezinin daha iyi seviyede olacağını ön görmeye ve ona göre kayak programı yapmaya çalışıyoruz. Biraz da işin keyfi ve heyecanı burada aslında 🙂

Türkiye’de Aralık ayının ortasında başlayan kayak sezonu Mayıs ayına kadar devam ediyor. Kartalkaya ve Uludağ Kayak Merkezlerinde Mart sonuna doğru sezon kapansa da Erzurum ve Ilgaz kayak merkezlerinde Mayıs ayına kadar yeterli kar oluyor ve kayak yapma imkanı bulunuyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kayak Merkezlerini tamamen kendi kriterlerimize göre sıraladık, hepsinin avantaj ve dezavantajlarına da yer verdik. Siz kendi önceliklerinize göre karar verebilirsiniz.

1- Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bizim için Kartalkaya’yı 1 numara yapan en önemli özellik İstanbul’a olan yakınlığı, evet Kartepe mesafe olarak daha yakın olabilir ama göze yakın gönülden uzak mı desek bilemedik 🙂 Neyse detaylar için listenin son sırasına bakabilirsiniz diyerek Kartalkaya’ya dönelim;

 • Pistler yeterli seviyede ve alternatif pistler var, bir taraf kalabalık olduğu zaman farklı bir piste gidebiliyorsunuz.
 • Ulaşım alternatifi çok, farklı tur firmaları günübirlik ve konaklamalı turlar düzenliyor.
 • 4 farklı otel bulunuyor ve farklı kesimlere hitap ediyor.

Oteller, pistler ve diğer detaylar ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Kartalkaya Kayak Merkezi” yazımızı inceleyebilirsiniz. Tüm detayları ve tecrübelerimizi en ince ayrıntısına kadar anlattık.

2- Davraz Kayak Merkezi – Isparta

Güncelleme: 2018 yılına kadar sıklıkla Davraz’a gittik ve durum aşağıdaki gibiydi, ancak 2019 yılında Davraz’da bulunan tanıdıklarımızdan aldığımız duyumlar pek iç açıcı değil. Aşırı bir yaya kalabalığı olduğunu söylüyorlar ve kayak ya da snowboard için gidenler pişman olarak dönüyor. Bu nedenle bu sene Davraz yerine Erciyes’i tercih ediyoruz.

Kayak merkezi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri değil ancak Davraz Kayak Merkezi bizim için ikinci sırayı alıyor. Tam da bu yüzden burayı seviyoruz. Kalabalık olmamasının dışında ski-pass fiyatları oldukça uygun. Davraz kayak merkezi otel fiyatları biraz yüksek ancak şehir merkezinden gidiş geliş oldukça kolay, gönül rahatlığıyla merkezde konaklayabilirsiniz.

Davraz’a ne zaman gidilir, nerede kalınır ve Davraz Ski-pass fiyatları gibi konular hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız “Davraz Kayak Merkezi” yazımızı inceleyebilirsiniz. Davraz’a gitmeden yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Davraz Kayak Merkezi

3- Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Tesis olarak gerçekten çok modern, son dönemde oldukça fazla yatırım yapıldı ve harcanan paralar boşa gitmemiş gözüküyor. Pistler güzel ve sayı olarak yeterli, yoğunluk gibi bir problem genellikle yaşanmıyor. Tek problemi sisli zamanlara denk gelirseniz keyif almanız zor, bir de herhangi bir eğlence mekanı yok. Özetle, havanın güzel olduğu bir zaman yakalarsanız ve eğlence beklentiniz yoksa Erciyes kayak merkezinde güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Erciyes pistleri, otelleri, ski-pass fiyatları ve diğer tüm konular hakkında detaylı bilgileri “Erciyes Kayak Merkezi” yazımızda bulabilirsiniz.

4- Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Türkiye’nin en uzun pistlerine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, kar kalitesi ve sahip olduğu kaliteli tesisler ile öne çıkıyor. Buradaki kar bir araya getirilip kar topu haline getirilemiyor, buna kristal kar deniyor ve Dünya’da benzeri yalnızca Alplerde var. Ayrıca burada Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş 2 pist bulunuyor ve 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları da burada düzenlendi, kısacası uluslararası bir Kayak merkezi desek yanlış olmaz. Yeterli konaklama imkanı var ve Palandöken otel fiyatları, bir kayak merkezi için normal diyebiliriz.

Palandöken Kayak Merkezi hakkında daha detaylı bilgi almak; konaklama, ulaşım ve diğer tüyolarımız için “Palandöken” yazımızı inceleyebilirsiniz.

5- Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Türkiye’de kayak denince bir çok kişinin aklına Uludağ kayak merkezi geliyor. Ancak popülaritesi sebebiyle kayak yapma amacından biraz sapmış diyebiliriz. Otel sayısı oldukça fazla ve fiyatlar yüksek, evet kayak pahalı bir spor ama buradakiler biraz abartmış durumdalar. Sezonda birden çok kayak tatili yapıyorsanız fiyatlar da haliyle önemli oluyor. Ancak 40 yılda bir kış tatili yapayım, eğlence olsun yeter, gitmişken de bir iki kayarım düşüncesindeyseniz tercih edilebilir.

6- Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

İstanbul’a yakın, pist sayısı az ve yalnızca tek bir otel var. 6-7 sene öncesi gayet iyiydi ancak artık bir kayak merkezi olarak göremiyoruz. En son 2017 senesinde gittiğimizde aşırı bir yaya kalabalığı vardı ve telesiyej sırası beklemekten doğru düzgün kayak yapamamıştık. Ayrıca pistlere de eskisi kadar iyi bakılmıyor. Sanki Otel artık kayak yapmaya gelenleri değil de gezmeye gelenleri hedefliyor. Kayak yaparken her yerden kar motorlu bir Arap çıkma riski var, zaten o kadar çok Arap var ki Türkiye’de olduğunuzu unutabilirsiniz 🙂

Kartepe hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız “Kartepe Kayak Merkezi” yazımızı inceleyebilirsiniz. Kayak dışındaki aktiviteler hakkında da bilgi vermeye çalıştık.

Kartepe

Bonus – Karboğazı Kayak Merkezi – Mersin

Burada maalesef bir tesis bulunmuyor, ancak oldukça uzun ve doğal şekilde oluşmuş bir kayak pisti var. Yani kaymak için ya yürüyeceksiniz ya da araçla çıkacaksınız, bunun için de bir şoföre ve 4×4 bir araca ihtiyaç var. Bahsettiğimiz yer, Bolkar dağları‘nın yamaçlarında bulunuyor ve Aralık-Nisan ayları arasında kaliteli kar tutması sebebiyle tesis olmamasına rağmen listemize girmeyi başardı. Ayrıca Medetsiz zirvesine tırmandıktan sonra bol karda kayabilirsiniz, çığ riski gibi ufak tefek problemleri olduğunu da hatırlatalım. 🙂 Uzun zamandır buraya tesis yapılması için girişimler var ve eminim iyi bir planlama ile Türkiye’nin en iyi kayak merkezi Karboğazı olabilir.

Bizim sıralamamız bu şekilde, ancak Türkiye’de bulunan kayak merkezleri bu kadar değil. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kayak merkezleri bizim gitmiş olduğumuz ve bizzat deneyimlemiş olduğumuz yerler. Aşağıda gitmediğimiz kayak merkezlerini de bulabilirsiniz ancak buraları gidip görmediğimiz için bir değerlendirme yapmayacağız, yalnızca neden gitmeyi tercih etmediğimizden bahsedebiliriz. Bu da sizi fikir verecektir.

Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya

Türkiye’de hava sıcaklığı en yüksek olan Kayak merkezi burasıdır, Antalya’da olması sebebiyle Mart ayında sabah kayak, öğleden sonra deniz şeklinde bir gün geçirebilirsiniz. Pist sayısı az ve Davraz varken burası bizim için mantıklı olmuyor, Davraz hem mesafe olarak biraz daha yakın hem de pist sayısı ve uzunluğu daha iyi.

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

Palandöken’e göre daha küçük olması sebebiyle tercih etmiyoruz. Kar kalitesi hemen hemen aynı, burada da kristal kar var.

Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu

2 pisti olan küçük bir tesis, yakın bir yer olsa ya da yolumuz Kastamonu’ya düşse gidebiliriz ancak İstanbul’dan gitmeye değeceğini düşünmüyoruz.

Kapanışı da Kartalkaya’dan videomuzla yapalım;

Bu gönderiyi Instagram’da gör

#goprobenimolsun #kartalotel #gopro Zipla zipla 👋👋

Pelin Ecem Öztürk (@pesengul)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kartalkaya Siyah Pist
Kartalkaya Siyah Pist

Kartalkaya

Davraz Kayak Merkezi

Sisli Dorukkaya
Sisli Dorukkaya

Kartalkaya Pistler

Kartalkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Chez Jules Anse Banane

  Seyşeller’de Ne Yenir?

  Ecem Kartalkaya

  Kartalkaya