Tatil programlarını erkenden yapmak için tatil günleri ve bugünlerin haftanın hangi gününe geldiğini bilmek çok önemlidir. Bayram tatili kadar 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi diğer resmi tatiller de çok güzel programlar yapabileceğiniz tatil günleridir. Özellikle 2020 resmi tatiller ile birlikte alacağınız 1 ya da 2 günlük izinlerle çok güzel programlar yapabilir, resmi tatil günlerini en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. Biz de  tatil programlarını resmi tatil günlerine göre yapanlar için detaylı bir liste hazırladık, listemizde resmi tatillerin yanında alacağınız ek izinlerle birlikte kaç günlük tatil planlayabileceğinize de yer verdik. Bununla da kalmadık bu süreye ve tatilin mevsimine göre tatil önerilerimizi de ekledik. Bol tatilli bir yıl için 2020 resmi tatil günleri listemizi inceleyebilirsiniz.

1 Ocak

Yılbaşı Tatili

1 Ocak
Çarşamba

Resmi Tatil

2 Ocak Perşembe
3 Ocak Cuma

İzin

4-5 Ocak
Haftasonu

Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan
Perşembe

Resmi Tatil

24 Nisan
Cuma

İzin

25-26 Nisan
Haftasonu

Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs
Cuma

Resmi Tatil

2-3 Mayıs
Haftasonu

Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

19 Mayıs

Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Ramazan Bayramı

24-26 Mayıs

16-17 Mayıs
Hafta sonu

Tatil

18 Mayıs
Pazartesi

1 Gün İzin

19 Mayıs
Salı

Resmi Tatil

20 Mayıs Çarşamba
22 Mayıs Cuma

3 Gün İzin

23 Mayıs Ctesi
26 Mayıs Salı

Resmi Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

15 Temmuz

Demokrasi Bayramı

15 Temmuz
Çarşamba

Resmi Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Kurban Bayramı

31 Temmuz - 3 Ağustos

30 Temmuz
Perşembe

Yarım Gün Resmi Tatil - Yarım Gün İzin

31 Temmuz Cuma
3 Ağustos Pazartesi

Resmi Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Kurban Bayramı

Alternatif Program

25-26 Temmuz
Hafta sonu

Tatil

27 Temmuz Ptesi
30 Temmuz Perş

3,5 Gün İzin

31 Temmuz Cuma
3 Ağustos Pazartesi

Resmi Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

30 Ağustos

Zafer Bayramı

30 Ağustos
Pazar

Resmi Tatil

🙁

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim
Çarşamba

Resmi Tatil

Öneriler

Tatile Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

2020 Resmi Tatiller

2020 tatil günleri diğer yıllarla kıyaslandığında geçtiğimiz yıllara göre resmi tatil sayısı daha az gözüküyor. Bunun en büyük nedeni bayram tatili gibi uzun resmi tatillerin hafta sonuna gelmesi. Yılın tamamına baktığımızda 2020 resmi tatil günlerinin 10 tanesi hafta sonuna denk gelmiyor. Kısacası bu yıl resmi tatiller ile 10 gün ekstra tatilimiz var. Bu tatilleri en iyi şekilde değerlendirebilmek için izin günleri ile birleştirmek gerekiyor. Toplam da alacağınız 7,5 gün ek izin alarak resmi tatiller ile birleştirirseniz, yıl boyunca 30 gün tatil yapabiliyorsunuz. Hatta minimum 14 gün izin hakkınız olduğunu düşünürsek 11 gün ek izin ile 35 gün tatil yapmanız mümkün. Bu durumda her ne kadar 2020 resmi tatil günleri az gözükse de gayet uzun tatil programları yapabileceğiniz resmi tatiller var.

Yılbaşı Tatili | Çarşamba

Başlangıcı güzel yapmak lazım dolayısıyla yılbaşı tatili de önemli oluyor. 2020 yılbaşı tatili Çarşamba gününe geliyor, tam haftanın ortasına gelmesi 2 gün izin almanızı gerektiriyor ancak 5 günlük bir tatil programı yapabiliyorsunuz. Yılbaşı gecesini kapsayan bir yılbaşı tatili yapmak istiyorsanız haftanın başında izin kullanıp 1 Ocak günü yılbaşı tatilinizi bitirebilirsiniz. Eğer düşük bütçeli bir yılbaşı tatili yapma düşüncesindeyseniz haftanın sonuna izin kullanarak tatile 1 Ocak günü başlayabilirsiniz.

23 Nisan Tatili | Perşembe

1 günlük izinle 4 gün tatil yapabileceğiniz bir resmi tatil fırsatı diyebiliriz. 2020 23 Nisan tatili Perşembe gününe geliyor. Mevsim itibarıyla yazlık yerlerde tatile elverişli bir dönem değil, kar sezonu da kapanmış oluyor o nedenle kış tatili de yapmak mümkün değil. Ancak 23 Nisan tatili gerek yurt içi gerekse de yurt dışı şehir gezileri yapmak için çok elverişli olur. Hava ne sıcak ne de soğuk oluyor, tam şehirde gezmelik bir hava. 23 Nisan tatili bu açıdan çok güzel bir fırsat.

1 Mayıs Tatili | Cuma

Elbette 1 Mayıs tatili denince akla ilk gelen yer Küba ancak bu seneki tatil için yıllık izin dostu bir resmi tatil diyebiliriz çünkü 1 Mayıs tatili Cuma gününe denk geliyor. Bu da herhangi bir yıllık izin kullanmadan 3 gün izin yapabileceğiniz anlamına geliyor. 2020 1 Mayıs tatili Kısa bir tatil olacağı için yurt içinde  değerlendirebileceğiniz gibi Ukrayna gibi vize istemeyen ülkelerde de kısa tatiller yapabilirsiniz.

19 Mayıs Tatili | Salı

Biraz da olsa havaların ısınmaya başladığı bir döneme denk gelen 19 Mayıs tatili 2020 yılında Salı gününe denk geliyor. Pazartesi gününe 1 günlük ek izin alarak 4 gün tatil yapabilirsiniz. Özellikle kültür turları için gayet ideal bir süre, 4 günde oldukça kapsamlı geziler yapabilirsiniz. Aynı zamadan 19 Mayıs tatili dönem olarak da bu tür geziler için uygun.

Ramazan Bayramı Tatili | 24-25-26 Mayıs

Son yıllarda Ramazan bayramı tatili hep hafta içi günlere denk geliyordu. Ancak bu sene bayramın birinci günü Pazar gününe denk geliyor, dolayısıyla da Salı gününe kadar resmi tatil olacak. Hafta sonu ile birleştirilse bile yapabileceğiniz tatil 4 gün, bu yüzden 2020 Ramazan bayramı tatili uzun bir tatil imkanı vermiyor diyebiliriz. Tabi farklı bir çözüm de yok değil; Ramazan bayramı öncesindeki hafta 19 Mayıs tatili var. Bir gün de olsa bunu değerlendirip 4 gün yıllık izinle 11 gün tatil yapabilirsiniz.

15 Temmuz Tatili | Çarşamba

Hafta ortasına gelen 15 Temmuz tatili Çarşamba gününün öncesinde ya da sonrasında 2 günlük izinle birlikte 5 günlük tatil imkanı veriyor. Tam havaların güzel olduğu bir zaman olduğu için 2020 15 Temmuz tatilini bu şekilde uzatmayı düşünebilirsiniz. Ekstra izin kullanmak istemiyorsanız 15 Temmuz tatili için günübirlik geziler tercih edebilirsiniz.

Kurban Bayramı Tatili | 31 Temmuz - 3 Ağustos

Maalesef bu sene Kurban bayramı tatili de Cuma günü başlıyor ve hafta sonuna geldiğinden dolayı uzun bir tatil olmuyor. Arefe günü yarım gün izin alarak 5 günlük bir tatil yapabileceğiniz gibi yıllık izin probleminiz yoksa 3,5 gün izin kullanarak 10 gün tatil yapmanızın önünde de bir engel yok. 2020 Kurban bayramı tatili havaların en güzel olduğu dönemlere denk geliyor bu nedenle yaz tatili için bu tarihleri değerlendirebilirsiniz.

30 Ağustos Tatili | Pazar

Bu yılın tatil açısından en şanssız günü diyebiliriz, çünkü 2020 30 Ağustos tatili Pazar gününe denk geliyor.

29 Ekim Tatili | Çarşamba

Yılın son resmi tatili de hafta ortasına geliyor. 2020 29 Ekim tatili Çarşamba günü olacak. Hala yıllık izinleri bitirmediyseniz 2 gün izin kullanıp 5 günlük tatil yapabileceğiniz gibi günübirlik bir gezi için yakın yerleri tercih edebilirsiniz. 29 Ekim tatili ile 2020 resmi tatilleri bitmiş oluyor. Umarız güzel ve bol tatilli bir yıl geçirebilirsiniz.